Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

6 Dakika Yürüme Testi

 

6 dakika yürüme testi (6DYT) bazı akciğer hastalıklarının takibinde kullandığımız ve hastalığın gidişatı veya ağırlığı hakkında bize bilgi veren bir testtir. Bu test hastanın başlangıç ve bitiş noktasının işaretlenmiş olduğu, belli bir uzunluktaki koridorda 6 dakika boyunca yürümesine dayanır. Öncesinde hasta bir sandalyede oturtularak 15 dakika kadar dinlendirilir. Bu sırada dinlenme halindeki tansiyon, nabız, oksijen değerleri, nefes darlığı puanı kaydedilir. Hastaya yürüyüş testinin nasıl yapılacağı, ne tempoda yürümesi beklendiği ve eğer zorlanırsa durup dinlenebileceği anlatılır. Bundan sonra hastadan 6 dakika boyunca gözetmen eşliğinde hızlı tempoda yürümesi istenir. Gözetmen doktor, hemşire veya fizyoterapist olabilir. Testin yapılacağı koridor üzerinde, acil ihtiyaç halinde hastanın oturtulabileceği bir sandalye hazır bulundurulmalıdır. Test sırasında hastanın yorgunluğu, nefes darlığı şiddeti ve oksijen değerleri gözlemlenir. Eğer yürüyüş sırasında hasta yavaşlarsa, aynı tempoyu yakalaması için gözetmen tarafından uyarılır. Hastada terleme, solukluk veya oksijen düzeylerinde belirgin düşüş olursa test vaktinden önce sonlandırılır. 6 dakika sonunda hasta durdurularak tansiyon, nabız, oksijen değerleri ve nefes darlığı puanı yeniden değerlendirilir. Hastanın 6 dakika boyunca kaç metre yürümüş olduğu kaydedilir.

6 dakika boyunca yürünen mesafenin normal bireylerde 400-700m arasında değiştiği bildirilmektedir. Ancak her hastanın test sırasında yürümesi beklenen mesafe hastanın yaşı, cinsiyeti, boyu ve vücut kitle indeksine dayanılarak hesaplanır. Testte kaydedilen mesafenin, hastanın günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki egzersiz kapasitesiyle ilgili bilgi verdiği kabul edilmektedir.

Bu test sıklıkla pulmoner hipertansiyon (akciğer yüksek tansiyonu) ve interstisyel akciğer hastalığında (akciğer dokusunda sertleşme) hastalığın durumunun takibi amacıyla kullanılır. Hastanın yürüyüş sırasında oksijen değerlerinin düşmesi ve yürüme mesafesinin önceki testlere göre azalması hastalığın kötüleştiğini veya tedavi veriliyorsa yetersiz kaldığını düşündürür. Yürüyüş sırasında oksijen değeri belirgin düşen hastalara egzersiz sırasında kullanmak üzere taşınabilir oksijen sistemi kullanması, yine bu teste dayanılarak önerilebilir.