Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Allerji Testleri

 

Allerji etkeninin tespiti

Allerji, bağışıklık sisteminin çevredeki, birçok kişi için zararsız kabul edilen, etkenlere yönelik verdiği aşırı cevap olarak basitçe tanımlanabilir. Allerji testleri, rahatsızlığa sebep olan durumun derecelendirilmesi ve etkenin tespiti ve bu sayede hastalığın tanı ve tedavisinin düzenlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Bu amaçla bölümümüzde yapılan ileri düzey testlerden genel olarak bahsedilecektir.

 

Deri testleri:

Allerji testinin hangi olası şüpheli etken/etkenlere yönelik yapılacağı doktorunuzla yaptığınız görüşme sonrasında karar verilir.

Yapılan testlerde, uluslar arası bilinen ve kabul edilen laboratuvarlarda üretilen ve  sağlık örgütleri tarafından denetlenen alerjenlerden hazırlanmış standardize solüsyonlar kullanılmaktadır. Ev tozu akarları, polenler, hamam böceği, küf mantarları, hayvan tüyü ve kepeği, besin allerjenleri, lateks (doğal kauçuk), arı venomu allerjenleri ve ilaç allerjenleri merkezimizde sıklıkla kullanılan allerjen solüsyonlardan bazılarıdır. Test için sıklıkla ön kol iç kısım ya da bazen uygulanacak test sayısı fazla ilse sırt derisi tercih edilmektedir. Test sırasında ayrıca cildin allerjik olduğu etkenlere nasıl cevap verdiğini öğrenmek için  pozitif kontrol adı verilen histamin içeren bir solüsyonla ve allerji olmadığında nasıl bir cevap oluştuğunu öngörmek için negatif kontrol adı verilen allerjen içermeyen bir solüsyon ile de prick test uygulanmaktadır.  Testler açlık gerektirmemektedir. Ancak allerji ilaçlarını ve testlerin yanlış yorumlanmasına sebep  verebilecek bazı ilaçları testten öne bırakmanız gerekmektedir. Bununla ilgili olarak isterseniz sitemizde verilen telefon numaraları aracılığı ile doktorlarımıza ulaşabilirsiniz.

Deri testleri, kısa sürede uygulanması, güvenilir olması  ve hızla sonuç alınması açısından sıklıkla tercih edilen testlerdir. Testler yaklaşık 20 dakika sonra doktorunuz tarafından değerlendirilir ve elde edilen sonuçlara göre ileri tanı ve tedavi seçeneklerine geçilir.  Test, uygulanan bölgede geçici kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilmektedir,  deri testleri sonrasında günlük aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

 • Deri prick testleri
  • Cilt üzerine standardize allerjenin damlatılmasını takiben ve damlanın üzerinden cilde steril bir lanset ile (sivri metal bir sağlık malzemesi) çizik oluşturulur.
 • Deri içi test-İntradermal testler
  • Sıvı haldeki çok az miktarda allerjen, çok ince bir iğnesi olan enjektörle derinin içine verilir.

 

Kan alımı ile yapılan allerji testleri

 • Kan triptaz düzeyi ölçümü
 • Triptaz, histamin ve diğer bazı kimyasallar gibi mast hücreleri denilen allerji hücrelerinden, salgılanan protein yapıdaki enzimlerden biridir. Anafilaksi gibi hayatı tehdit edebilen ciddi allerjik reaksiyonların ve mast hücre aktivasyon disfonksiyonları gibi nadir hastalıkların tanısında önemlidir. Bu ölçümün gerekliliği doktorunuzun sizi değerlendirilmesi sonrasında belirlenir. Kurum labaratuvarı, bu testi bünyesinde hızla yapabilen ülkemizdeki sayılı labaratuvarlardandır.
 • Spesifik IgE bakılması
  • Allerjinin başka bir gösterilme yöntemi kanda allerjene karşı gelişmiş silahların yani antikorların ölçülmesidir. Prick test sonuçları ile serumda spesifik IgE ölçümü sonuçları arasında çok kuvvetli bir uyum vardır. Spesifik IgE’nin serumda ölçümü, allerji ilaçlarının kesilmesi uygun olmayan, yaygın cilt lezyonları olan, allerjenle maruziyette ciddi semptom tanımlayan ve dermografizmi olan olgularda önerilmektedir.
 • Allerjen komponentlerin değerlendirilmesi
 • Allerjenler üç boyutlu yapıları ile bağışıklık sistemindeki savaşçı hücrelerin kendileri için hazırlanmış alanlarına bir anahtar kilit misali ile örnek verilebilecek bir uyum içerisinde yerleşerek, allerjik cevabı oluştururlar. Allerjik cevap, bu anahtar kilit yapısının bileşenlerine göre farklılıklar göstermektedir. Yeni teknolojik gelişmeler, allerji tanısında ve en uygun tedavi seçiminde çok önemli olan bu bileşenlerin ölçümüne imkan tanımaktadır. Kurum labaratuvarımız, bu komponent ölçümünü bünyesinde hızla yapabilen ülkemizdeki sayılı laboratuvarlardandır.

Provokasyon testleri

Özel durumlarda o alerjenin şikayetlerden sorumlu olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılır. Reaksiyona sebep olabilecek etkenden çok daha düşük miktarda, başlanan temas sırasında hastanın yakın gözlemi bu konuda deneyimli bir sağlık ekibi tarafından yapılmaktadır. Bronş provokasyon testleri bronşlardaki aşırı duyarlılığı   göstermek amacı ile yapılır. Ayrıca oral yoldan besin ya da ilaçlarla da provokasyon testleri uygulanabilmektedir. İlaç allerjisinde özellikle güvenli alternatif ilaç  bulmak için bu test hastane ortamında uygulanmaktadır.