Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Astım ve Obezite

Astım günümüzde aynı romatizma, kansızlık gibi farklı gerekçeleri ve sonuçları olan farklı alt tipleri (alerjik astım, geç başlangıçlı astım, aspirin duyarlı astım) ile birlikte değerlendirilen bir hastalık tablosu olarak kabul ediliyor. Bu alt gruplardan bir de obezite astımı.

Hava kirliliği, batılılaşma, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikleri, teknolojideki ilerlemeler ile hayat tarzlarındaki değişiklik, fiziksel aktivitede azalma astımı ve obezite sıklığını arttıran ortak nedenler arasında sayılabilir. Ayrıca obezitenin zemin hazırladığı hastalıklar arasında mide reflüsü, diyabet, kalp damar hastalıkları, uyku apne sendromu, hatta bazı kanser tipleri iyi bilinirken, astım ile oluşan bu beraberlik henüz daha yeni irdeleniyor.

Obezite astımına sebep olan başlıca iki mekanizma mevcut. Öncelikle bağışıklık sistemi obeziteyi vücutta savaşılması gereken hafif iltihabi bir durum olarak algılıyor ve bu da savaşçı beyaz kan hücrelerinin hedefini şaşırtıyor. Çok temel olarak iltihap hücrelerinin sayıları ve salgıladıkları maddelerin artışı ile oluşan yoğun balgamın havayollarını doldurduğunu, havayollarının da sıklıkla daraldığını düşünebiliriz.  İkinci etken ise, obezitenin solunuma mekanik etkisi. Bu durum kilo artışı ile taşınan yükün çoğalması ve derin bir nefes için hava yolu kasları çoğunlukla yetersiz kalması anlamına geliyor.

Obezite astımında; bilinen astımı kontrol edici ve nefes açıcı inhaler (fıs-fıs) tedavilere ek olarak ayrıca sunabildiğimiz, bu alt gruba özgü bir ilaç şimdilik yok. Kişiye özel kilo verme ve egzersiz önerilerini nefes açıcılar ve iltihap giderici ilaçlarla birlikte özellikle önem kazanıyor. Uygun adaylarda mide küçültücü cerrahi yaklaşımlar, etkin kilo kaybı ile bu astım tipine neden olan bağışıklık sistemindeki problemler ve kilo yükünün sebep olduğu iki mekanizmayla da savaşabiliyor. Yapılan çalışmalar anlamlı kilo kaybı sağlayan tedavilerin obezite astımının kontrol altına alınmasında çok önemli katkıları olduğunu gösteriyor.  Fakat şunu da unutmamak gerekir ki astım hastaları hiç nefes darlığı hissetmedikleri anlarda dahi havayolları şiş ve ödemli olabilir. Bu nedenle etkin kilo verdiren tedavilerden sonra bulgular düzelirken ilaçları azaltmada çok temkinli olmak gerekmektedir. Acele etmek ataklara sebep olabilir. Bu nedenlerle ilaç azaltma görevinin kesinlikle ve sadece ilacı reçete eden uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca ne kadar kendine özgü farklılıkları olsa da obezite astımında da diğer astımlılar da yapmakta olduğumuz gibi sigaranın bırakılmasını,  nefesle havayollarına çekilen ilaçların doğru ve düzenli kullanımını, grip aşısını ve stresle başa çıkma yöntemlerini öneriyor, kişinin astımını kötüleştiren tetikleyicileri tanımlayarak onlardan uzak durmanın önemini mutlaka vurguluyoruz.