Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Akciğer kanserine ultrasonla erken teşhis

EBUS yöntemi genel anesteziye gerek kalmadan yapılan ayrıntılı inceleme ile akciğer kanserini erken dönemde yakalama imkânısağlıyor.

Ülkemizde her yıl 25 bin kişinin ölümüne sebep olan akciğer kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok öldüren kanser türü… Hiçbir belirti göstermeden sinsice ilerleyen akciğer kanserinin erken teşhisinde kullanılmaya başlanan yeni görüntüleme yöntemi, hayat kurtarıcı oluyor. Hava yollarının içindeki tümörleri tesbit etmeye yarayan ve bronkoskopi adı verilen görüntüleme yönteminin erken teşhiste yetersiz kalması sebebiyle geliştirilen yeni yöntem sayesinde havayollarının dışındaki tümörler de erken dönemde yakalanabiliyor.

Belirtisiz olması öldürüyor 
EBUS adı verilen görüntüleme yönteminin başarı oranının yüzde 90 olduğunu söyleyen Prof. Dr. Benan Çağlayan, “Akciğer kanserinin en önemli özelliği, hastalık için tipik ve erken bir belirtinin olmamasıdır. Hastalık, oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikâyetlere yol açmayabilir. Bu sebeple ölümcüldür. Şu anda akciğer kanserinin teşhisinde sıkça kullanılan bronkoskopi yöntemi, hastanın bronşlarını gözlemlemekte ve bronşlardaki şüpheli bir  lezyon gözlemlendiğinde biyopsi alarak hastalık teşhis edilmektedir.  Ancak tümör ya da diğer hastalıklar her zaman hava yollarımızın yani bronşlarımızın içerisinde yer almazlar. İşte bu durumda bronşların içini görmek kadar bronş duvarının dışını ve bu duvara komşu olan yapıları da görmek önem taşır. Tam açılımı endobronşiyal ultrasonografi olan EBUS yöntemi, bu alanda görülen en önemli eksikliği yerine getirmektedir” dedi.

Az sayıda merkezde yapılıyor
Koç Üniversitesi Hastanesi’nin bu yöntemin uygulandığı az sayıdaki merkezlerden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çağlayan, uygulama ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“EBUS yönteminde, işlem için kullanılan bronkoskopun ucuna bir ultrasonografi probu yerleştirilerek bronkoskopi sırasında hem hava yollarının içerisini görmeyi sağlayan optik sistem hem de hava yollarının dışını görmeyi sağlayan ultrasonografi sistemi birlikte kullanılabiliyor. Genel anesteziye gerek kalmadan uyutularak gerçekleştirilen işlem 15-20 dakika sürüyor ve hasta işlemin ardından gün içinde evine dönebiliyor” dedi.
Görüntüleme yöntemleri sayesinde hava yollarına komşu lenf bezlerinden de biyopsi alma imkânı sağlayan EBUS’un akciğer tümörü şüphelenilen hastayı genel anestezi altında yapılacak gereksiz ameliyatlardan koruduğunu belirten Prof. Dr. Çağlayan, “EBUS, Akciğer kanserinin yanı sıra tüberküloz, sarkoidoz, diğer enfeksiyon hastalıkları, lenfomalar gibi birçok hastalığın da teşhisinde kullanılan ve bir çeşit bronkoskopi yöntemi olan EBUS, kanserin evrelenmesinde de yardımcı oluyor.Erken dönemde yapılan doğru evreleme akciğer kanserli hastanın hayatını kurtarabiliyor”dedi.

kaynak: Türkiye Gazetesi