Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

E-sigara hakkındaki gerçekler

Elektronik Sigara (e-sigara), görünüşüyle geleneksel sigarayı taklit eden ve kullanıcının NİKOTİN buharı solumasını sağlayan bir cihazdır. Tütünlü sigara gibi görünür, hissedilir ve tat verir. Daha güvenli olduğu iddia edilerek “riski azaltılmış ürün” olarak sunulur. Ancak buharında içerilen ağır metal içerikli kimyasal maddeler, aynı sigara dumanında olduğu gibi, kanser yapıcı özelliktedir. Yine bir kısmı  solunum sistemi üzerinde hastalık yapıcı olumsuz etkiler oluşturur. Aynı ortamda e-sigara dumanı soluyan diğer kişiler de pasif olarak bu olumsuz etkilere maruz kalır. E-sigara buharı çevre için de zararlıdır. En önemlisi de e-sigara dumanındaki NİKOTİN aynen sigarada olduğu gibi bağımlılık yapar.

Nikotin, e-sigaraların çoğunda bulunur. Bağımlılık yanında gelişimsel sorunlara da yol açar. Beyin 25 yaşına kadar gelişim sürecinde olduğundan, çocuk ve gençlerde kalıcı kognitif ve davranışsal bozukluklara, öğrenme ve dikkat eksikliğine ve diğer bağımlılık yapan maddelere geçişe neden olur.

E-sigara kullanıcılarının çoğunluğu “genç”ler. E-sigara, sigara firmaları tarafından gençleri sigara kullanımına hazırlayan bir araç olarak kullanılmaktadır. Amerikan Akciğer Derneği’nin yayınladığı bildiride, e-sigaranın gençler arasında en popüler tütün ürünü olduğu ve kullanımının son 4 yıl içinde yüzde 900 kat arttığı bildirilmiştir.

E-sigara güvenli bir ürün değildir. Sıvı nikotin yutulduğunda öldürücü etki ile sonlanabilir. Özellikle tatlandırılmış ve çekici paketlenmiş nikotin içerikli kartuşlar çocuklar için ciddi tehdit oluşturur.

E-sigara bir tütün ürünüdür. Türkiye’de resmi satışı yasaktır. Ancak internet aracılığıyla e-sigara satışı yapan pekçok internet sitesi bulunmaktadır. Bu kontrolsüz satış gerçeği de kaçınılması gereken diğer bir tehlikeli durumdur.

Sağlıklı ve bağımsız bir yaşam için e-sigarayı da içeren tüm tütün içerikli ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekir. Özellikle gençlerimize e-sigaranın ve dolayısıyla nikotin’in karanlık yüzünü görmeleri sağlanmalıdır.