Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Göğüs Duvarı Deformiteleri

 

Doğumsal Göğüs Kafesi Şekil Bozuklukları

Doğumsal göğüs kafesi şekil bozuklukları her 300-400 canlı doğumda bir gözükür. Şekil bozukluklarında en sık karşımıza çıkanlar Pectus Ekskavatus (kunduracı göğsü) ve Pectus Karinatus (güvercin göğsü)’dur. Pektus Ekskavatus (kunduracı göğsü), sternum (iman tahtası) adı verilen göğüs kafesimizin önündeki kemiğin içe doğru çöküklüğü, Pectus Karinatus (güvercin göğsü) ise dışa doğru çıkıklığıdır. Genellikle doğum sonrası ilk 1 yıl içersinde fark edilmeye başlar ve yaş ilerledikçe şekil bozukluğunun derecesi artabilir. Göğüs kafesi şekil bozukluğu olan çocuklar bu durumdan psikolojik olarak ciddi anlamda etkilenebilmektedirler. Bu çocuklar da estetik kaygılar nedeniyle arkadaşları ile iletişim kurmada zorluk, çekingen ve utangaç davranışlar, kendine güvenememe gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Göğüs duvarı şekil bozukluğu olan kişilerde fizyolojik problemlerden daha ön planda olmak üzere psikolojik etkenler ameliyat etme nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Önceki yıllarda iman tahtasına bağlanan kaburgaların bir kısmını çıkarmak suretiyle düzeltilen bozukluklar artık günümüzde kapalı ameliyat yöntemleri ile düzeltilebilmektedir. “Nuss” prosedürü adı verilen küçük kesiler kullanılan kapalı ameliyat ile iman tahtası çöküklüğü, kemiğin altına yerleştirilen çelik çubuk ile düzeltilebilmektedir. Göğüs kafesinin yeni şeklini koruyabilmesi için 2-3 yıl çelik çubuk yerinde bırakılmaktadır. Bu operasyonun başarı yüzdesi %98’lere ulaşmaktadır. Ameliyat sonrası dönemde hastaların kendilerine güvenleri artmasıyla psikolojik durumlarının hissedilir derecede düzeldiği görülmektedir.

Pectus karinatus (güvercin göğsü)’da farklı cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi mümkün olan göğüs kafesi şekil bozukluklarından biridir. Göğüs kafesi çöküklüğü gibi psikolojik problemler yaratabilmektedir. Bu olgularda cerrahi düzeltme uygun yaklaşım olacaktır.

Göğüs kafesi şekil bozukluklarında cerrahi düzeltme için uygun yaş aralığı 12-15 yaş olarak söylenebilir. Daha küçük yaşta uygulandığında büyüme devam ettiği için bar çıkartıldıktan sonra şekil bozukluğunun tekrar etmesi olasıdır.