Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Kardiyopulmoner Egzersiz Testleri

 

Hastanın ya da sağlıklı bireyin egzersiz sırasındaki kalp ve akciğer fonksiyonlarını değerlendiren üst düzey bir tanı testidir. Bu testin temel amacı kalp ve akciğerlerin stres altındaki yeterliliğini değerlendirmektir. Testin bu organların dışında başta kas ve iskelet sistemi olmak üzere egzersize karşı vücudun verdiği reaksiyonları tümüyle değerlendirdiği söylenebilir.

Akciğerin fonksiyonlarını değerlendirmek ve elde edilen sonuçlarla teşhise varmak ya da tedavinin etkinliğini değerlendirmek için kullanılan solunum fonksiyon testleri, göğüs hastalıkları açısından çok kıymetli testlerdir. Ancak solunum fonksiyon testleri istirahat sırasında yapılan ve bu nedenle akciğer rezerv kapasitesini sınırlı olarak değerlendirme yeteneği olan testlerdir. KPET ise fonksiyonel rezerv kapasiteyi çok net bir biçimde değerlendirebilir. Çünkü egzersiz sırasında kullanılan bu rezervin büyüklüğü egzersiz testinin sonuçlarıyla saptanabilir.

Kardiyopulmoner egzersiz testleri ne için yapılır ?

Kardiyopulmoner egzersiz testlerinin en sık kullanıldığı durum akciğer ameliyatı planlanan hastalarda, akciğer kapasitesinin ameliyat sonrası hastanın yaşamını sürdürmesi için yeterli olup olmadığının belirlenmesidir (operasyon öncesi değerlendirme). Bu sayede operasyon sonrası yakın dönemde operasyona bağlı komplikasyon (istenmeyen etkiler) riski belirlenebilir. Uzun dönemde ise operasyon sonrası hastanın yaşam kalitesi tahmin edilebilir. Kardiopulmoner egzersiz testinin bir diğer kullanım alanı ise nedeni belirlenemeyen nefes darlığının ayırıcı tanısıdır. Bu test hastalıkların teşhisi dışında sağlıklı bireylerin ve özellikle sporcuların egzersiz kapasitesini değerlendirmek amacıyla da kullanılır.

Kardiyopulmoner egzersiz testi nasıl yapılır ?

Kardiyopulmoner egzersiz testleri için yüksek teknolojiye sahip cihazlar ve deneyimli bir ekip gerekir.

Test için hastaya bu iş için üretilmiş özel bir egzersiz bisikleti veya yürüme bandı üzerinde egzersiz yaptırılır. Akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek için egzersiz testinin bisikletle yapılması tercih edilir.

Test öncesi hastaya testin nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılır. Test öncesi hastanın vital bulguları yani tansiyonu, nabzı, kanındaki Oksijen düzeyi ölçülür. Bunun yanı sıra yine test öncesi solunum fonksiyon testleri ve kalp elektrokardiografisi çekilir. Test sırasında hastanın tansiyon takibi için koluna otomatik bir cihaz, kalp elektrosunu almak için elektrotlar, oksijen düzeyini ölçmek için parmak ucuna küçük bir cihaz bağlanır. Ayrıca hastanın rahatça nefes alıp vermesini engellemeyen bir maske burun ve ağzı kapatacak şekilde hastaya takılır. Bu maske sayesinde egzersiz sırasında hastanın atmosferden çektiği oksijen miktarı ve atmosfere verdiği karbondioksit miktarı sürekli olarak ölçülür.

Tüm bu gereçler hastaya takılıp hasta bisiklete oturtulduktan sonra teste başlanılır. Hastadan belirli bir tempoda bisikletin pedallarını çevirmesi istenir. Başlangıçta pedal çevirmek kolaydır ancak önceden hastanın yaşına, boyuna ve kilosuna göre belirlenmiş bir program gereği pedallar giderek ağırlaşır. Test esnasında kalp EKG’si, oksijen düzeyi, tansiyon, kalp atım sayısı, alınan oksijen ve verilen karbondioksit sürekli ölçülerek cihaz tarafından kaydedilir ve hekim tarafından takip edilir. Hekim gerekli gördüğü zaman testi sonlandırabilir veya hasta yorulduğunu artık teste devam edemeyeceğini belirttiği zaman test bitirilir. Test sırasında hastanın aldığı maksimal oksijen miktarı (VO2max) akciğerlerin yedek kapasitesini gösteren en önemli belirteçlerden biridir. Bunun dışında kalp atım sayısı, tansiyon ve kalp EKG’si ile kalbin egzersize verdiği yanıt değerlendirilir ve hasta ya da hastalık hakkında karar verilebilir.