Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Mezotelyoma

 

Mezotelyoma vücuttaki mezotel tabakasından gelişen bir kanser türüdür. En sık olarak plevra dediğimiz akciğerin zarından köken almaktadır. Bu da malign plevral mezotelyoma denilmektedir. En sık sebebi Asbest maruziyetidir. Malesef ülkemizde iç ve doğu Anadoluda toprakta bulunan Erionit minerali de asbest benzeri etkiler yaptığından bir dönemde o bölgelerde özellikle kerpiç evlerde oturanlarda yüksek maruziyet sebebiyle bu hastalık daha sık görülmektedir. Asbeste ticari olarak da maruz kalınabilmektedir. Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında Asbest içeren ürünler yasak olmakla birlikte bu yasak öncesi maruziyete bağlı hali hazırda hastalıklara rastlamaktayız.

Akciğer zarı mezoteyomalarında nefes darlığı, öksürük, göğüs ağrısı, halsizlik, balgamda kan görülmesi gibi bulgular gözlenebilir. Tanı, akciğer grafisinde şüpheli bulgular saptanması üzerine çekilecek bilgisayarlı tomografiyle ve burada saptanan şüpheli bölgelerden yapılacak biyopsiyle kesinleştirilebilir. Biyopside kesin sonuç alınamadığında göğüs kafesinin içinden yeterli doku alınması için torakoskopik olarak biyopsi uygulanabilmektedir. Tedavisinde hastalığın evresine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Hastalığın evresine karar vermek için kimi zaman tomografi yeterli olabilmekle birlikte kimi zaman da PET çekilerek doğru tedavi programı belirlenir.

Malign plevral mezotelyoma agresif seyredebilme potansiyeli olan bir hastalık olduğundan kimi zaman önceden verilecek bir kemoterapiyle tedaviye başlanır ve lokal kontrol cerrahiyle sağlanır; kimi zaman ise önceden ameliyatla başlanarak sonrasında tedaviye kemoterapi ve gereğinde radyoterapi eklenebilir. Bazı hastalarda ameliyat sırasında, genel anestezi altındayken işlem tamamlandıktan sonra hastanın akciğer zarının içine sıcak kemoterapi vererek tedavinin etkinliği artırılabilmektedir. Hastalığın tipi, evresi ve hastanın özelliklerine göre hastaya özel bir tedavi programı oluşturulmaktadır. Malign plevral mezotelyoma nadir görülen bir hastalıktır, ayrıca gerek tanıda ve gerekse tedavide yaşanacak zorluklardan dolayı tecrübeli ve donanımlı hastanelerde takip ve tedavi edilmelidir.