Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Robotik Cerrahi

 

Seksenli yılların sonlarında, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzaya gönderdikleri astronotları, gereği halinde dünyadan ameliyat edebilmek amacıyla araştırmalara başladı. NASA’dan araştırmacılar Stanford Araştırma Enstitüsü’nden (SRI) sanal gerçeklik ve robot uzmanlarıyla robotik cerrahi yöntemler üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. Geliştirilen yöntemlerde başarılı sonuçlar alınması üzerine, geliştirici ekip ticari bir yapılanmaya giderek 2000 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını alarak şu an günümüzde kullanılan “da Vinci Cerrahi Sistemi”ni piyasaya sürünce robotik cerrahiler dünyada başlamış oldu. Amerika’nın ardından 2000’li yıllarda Avrupa’da kullanılmaya başlandıktan sonra cerrahların başarılı sonuçlarını yayınlamalarıyla gecikmeden ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Üroloji, Kadın Doğum ve Genel Cerrahinin ardından Göğüs Cerrahisinde de kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

Robotik cerrahi sistem, cerrahın ameliyatı idare ettiği bir konsoldan, konsoldan idare edilen 4 interaktif robot kolunu içeren robot ünitesinden ve monitörden oluşmaktadır. Robot kollarına, yapılacak işleme uygun, çeşitli cihaz yüklenerek ameliyatlar gerçekleştirilir.

Robotik cerrahinin, son on beş yılda, piyasa sürüldüğü günden günümüze gittikçe kullanımı yaygınlaşmaktadır. Da Vinci Cerrahi Sistem, torakoskopik cerrahilerde kullanılan konvansiyonel endoskopik yöntemlere göre, teknolojik açıdan daha üstün üretilmişlerdir. Cerraha, torakoskopik aletlerin sağlayamadığı, robot kol teknolojisinde en yüksek derece olan 7 serbestlik derecesinde hareket (yukarı-aşağı, ileri-geri, sağa-sola, fleksiyon-ekstansiyon, abduksiyon-adduksiyon, pronasyon-supinasyon, kavrama) sağlayarak insan bileğine en yakın deneyimi sunar. Buna rağmen cerrahın el titremelerini yansıtmama özelliğine sahiptir. Ayrıca robotik sistemlerde görüntü 3 boyutlu olduğundan, cerraha alan derinliğini algılamada kolaylık sağlar.

Robotik Cerrahi Sistemle Göğüs Cerrahisinde kapalı (torakoskopik) olarak yapılabilen tüm cerrahiler yapılabilmektedir. Göğüs cerrahisinde akciğer kanserli bir hastada Robotik sistemle ameliyatı ilk defa Prof. Dr. Şükrü Dilege önderliğindeki ekibimiz tarafından 2010 yılında yapıldığından beri, özellikle akciğer ve yemek borusu (özofagus) kanseri ameliyatlarında ayrıca timoma ve timus ameliyatlarında başarıyla kullanmaktayız.