Bize Mesaj Yoluyla da Ulaşabilirsiniz!

Hemen Randevu Al

Tüberküloz

 

Tüberküloz (verem) en sık akciğerlerde gördüğümüz, ancak tüm vücutta görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Akciğer tüberkülozu, öksürük, kanlı balgam, ateş, kilo kaybı, gece terlemesi gibi yakınmalara neden olabilir. Uzun süren ve geçmeyen öksürükte mutlaka akla gelmelidir. Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) önerileri doğrultusundaki tüberküloz mücadele yöntemleri sayesinde hastalığın ülkemizdeki yayılımı nispeten kontrol altına alınmıştır. Ancak halen tüberküloz, ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır.

Hastalığın tanısı balgamda veya hastalığın tuttuğu organda tüberküloz mikrobunun gösterilmesi ile konulur. İlaca dirençli tüberküloz önemli bir sorun olduğundan ve tedaviyi zorlaştırdığından alınan örneklerdeki tüberküloz mikrobunun ilaç duyarlılığına bakılması da önemlidir. Böylece mikroba etki etmeyecek ilaçların yerine etkili olanlar verilebilir veya tedavi süresi buna göre değiştirilebilir.

Tüberküloz tedavisi klasik olarak ilk 2 ayda yoğunlaştırılmış ilaç tedavisi ve sonrasında en az 4 ay daha devam ettirilecek daha az sayıda ilaçla sürdürülen idame tedaviden oluşur. Yoğun ilaç tedavisi döneminde günde 10’a varan sayıda ilaç almak gerekmektedir. Tedaviye ara verilmemesi, ilaçların atlanmadan, düzenli alınması ilaca direnç gelişmemesi ve tam iyileşme olması için önemlidir. Tedavinin seyri sırasında balgam tekrar kontrol edilerek mikrobun kaybolup kaybolmadığına göre tedavi düzenlenir. Hastanın tedaviden yarar gördüğü öksürükte azalma, kilo almaya başlaması, akciğer grafisinde düzelme ve balgamda mikrobun artık görülememesi ile anlaşılır. Tedavi sonrasında hastalık iyileşmesine rağmen akciğer filmi tamamen normale dönmeyebilir ve hastalığı izleri ömür boyunca taşınabilir.

Tüberküloz bulaşıcı bir hastalık olduğundan hastanın aile ve yakın çevresinin de aktif hastalık varlığı açısından taranması ve bu sırada hastalık saptanan kişilere erkenden tedavi başlanması çok önemlidir. Aynı zamanda, bu tarama sırasında hastanın yakın çevresinde hastalanma riski yüksek olan küçük çocuk, gençler ve bağışıklığı zayıf kişiler varsa, bunlara tüberkülozdan koruyucu ilaç verilmesi gerekmektedir. Tüberküloz ülkemizin önemli bir halk sağlığı sorunu olup, erken teşhis, tedavi ve temaslı taraması ile hastalığın yayılımı kontrol edilmeye çalışılmaktadır.